Йохан Кеплер

От Уикицитат
Epitome astronomiae copernicanae, 1618

Йохан Кеплер (15711630) е немски математик, астроном и астролог.

От него[редактиране]

  • „Природата, която дава на всички животни средства за съществувание, е дала на астрономията, в качеството на помощник и съюзник — астрологията.“
  • „Земната орбита или сфера е мярката на всичко. Опишете около нея додекаедър: сферата, която го загражда, е Марс. Опишете около Марс тетраедър: сферата, която го загражда, е Юпитер. Опишете от Юпитер куб: сферата, която го загражда, е Сатурн. Сега впишете в сферата на Земята икосаедър: сферата, която се съдържа в него, е Венера. Впишете във Венера октаедър: сферата, която се съдържа в него, е Меркурий. Ето ви причината за броя на планетите.“[1]

За него[редактиране]

  • „Закона, който така определя броя и размерите на планетните орбити чрез петте правилни геометрични тела, Кеплер счита за откритие, не по-малко забележително и сигурно от трите закона, които обезсмъртиха името му в астрономията.“
— У. Хюъл[1]
  • „Ако гърците не бяха изучавали коничните сечения, Кеплер не би могъл да надмине Птолемей; ако гърците бяха изучавали динамика, Кеплер щеше да изпревари Нютон.“
— У. Хюъл[1]
  • „Кеплер продължавал борбата си с Марс, мислейки, че като всички останали планети, кой се движи по окръжност. „Но накрая — казва той — неприятелятн склони към мир и посредством нашата майка — природата — ми изпрати съобщение за капитулацията си; като военнопленник при известни условие без съпротива той бе доведен в лагера ни под конвоя на аритметиката и геометрията“.“
Доминик Араго[1]

Източници[редактиране]

Уикипедия
Уикипедия разполага със статия за Йохан Кеплер
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „За математиката и математиците“, съставител Иван Димовски, ДИ „Наука и изкуство“, София, 1972