Едуард Бернайс

От Уикицитат
Уикипедия
Уикипедия разполага със статия за Едуард Бернайс

Едуард Бернайс (на английски: Edward Bernays; 1891 – 1995) е PR експерт и манипулатор на общественото мнение в САЩ в началото на 20 век.

От него[редактиране]

  • „Ние сме управлявани, умовете ни са моделирани, вкусовете ни са формирани, идеите ни са внушени предимно от хора, за които никога не сме чували. Това е логически резултат от начина, по които нашето демократично общество е организирано.“ - Едуард Бернайс, „Пропаганда“
  • „Трите основни елемента на пъблик рилейшънс на практика са толкова стари, колкото обществото: информиране на хората, убеждаване на хората и интегриране на хората с други хора. Разбира се, средствата и методите за постигането на тези цели са се променили, тъй като и обществото се е променило.“ -Едуард Бернайс
  • „След завръщането си в САЩ бях убеден, че щом пропагандата въздейства по време на война, то сигурно въздейства и в мирно време. Думата „пропаганда“ се смяташе за нещо лошо, защото бе използвана от германците. Затова започнах да търся други думи, ето така създадохме израза „връзки с обществеността“.“ -Едуард Бернайс, „Векът на Аз-а“
  • „Съзнателната и интелигентна манипулация на организираните навици и мнения на масите е важен елемент в демократичното общество. Тези, които манипулират незабележимите механизми на обществото, съставляват невидимо управление, което е действителната властваща сила в нашата страна.“ -Едуард Бернайс, „Пропаганда“
  • „Ако разберем механизмите и мотивите на груповото мислене, е възможно да контролираме и организираме масите според нашата воля, без те да го знаят.“ -Едуард Бернайс
  • „Наясно съм, че думата „пропаганда“ провокира у множество умове негативна конотация. Но, във всеки случай, това дали пропагандата е добра, или лоша, зависи от значението на преследваната кауза и от коректността на публикуваната информация.“ -Едуард Бернайс, „Пропаганда“
  • „Пропагандата съществува навсякъде около нас и променя представите ни за света. Дори ако прозвучи твърде песимистично - и това тепърва ще бъде доказано, - мнението отразява тенденция, която е несъмненно реална. В действителност нейната употреба се увеличава с признаването на ефективността й в получаването на обществена подкрепа.“ -Едуард Бернайс, „Пропаганда“
  • „Хората рядко осъзнават истинските причини, които мотивират техните действия. Човек може да вярва, че купува даден автомобил, защото, след внимателно проучване на техническите характеристики на всички марки на пазара, е стигнал до заключението, че този е най-добрият. Но е почти сигурно, че се заблуждава. Той вероятно го е купил, защото негов приятел, известен с финансовата си находчивост, е купил същия автомобил миналата седмица; или защото съседите му не вярват, че може си позволи кола от такъв клас; или защото цветът й е същият като на неговото колежанско братство.“ -Едуард Бернайс, „Пропаганда“
  • „Съществува тенденция големият бизнес да става още по-голям. Чрез сливания и монополи постоянно се увеличава броят на лицата, с които той е в пряк контакт. Всичко това води до засилване и умножаване на връзките с общественността на бизнеса.“ -Едуард Бернайс, „Пропаганда“
  • „В някои области от ежедневието ни, в които се смятаме за свободни, ние сме ръководени от диктатори, упражняващи огромна власт.“ -Едуард Бернайс „Пропаганда“
  • „Докато държавната собственост в повечето случаи е твърде малко вероятно да се утвърди, публичната собственост при големия бизнес - чрез увеличаване на обществените инвестиции в акции и облигации - се превръща все повече и повече във факт.“ -Едуард Бернайс „Пропаганда“